is alternatiwe

Späť na všetky články

Farba

Farba

Pridané v stredu 27.6.2012

Najčastejšie delíme farby na tri základné alebo primárne farby. Sú to červená, modrá a žltá. Potom na sekundárne, ktoré sa z nich dajú vymiešať : oranžová, fialová a zelená. Terciárne farby vzniknú miešaním primárnych a sekundárnych farieb : žltooranžová, oranžovočervená, purpúrová, indigo, tyrkysová a zelenožltá.

Ďalej môžeme farby rozdeliť na chromatické, achromatické a lomené. Chromatické sú všetky farebné. Achromatické sú čierna, biela a odtiene sivej. Lomené farby nám vzniknú miešaním chromatických a achromatických farieb.

Základne vlastnosti farby sú tón, sýtosť a svetlosť.

Existuje viacero systémov označovania farieb, jedným z nich je aj farebný kruh. Goethe vytvoril farebný kruh zo 6 farieb, Munsell z desiatich a Oswald z dvadsiatich štyroch. Najznámejši je Ittenov kruh skaladajúci sa z 12tich farieb. Nachádzajú sa v ňom primárne, sekundárne a terciárne farby a aj v kontraste oproti sebe stojace farby. Itten tiež farby rozdelil na studené a teplé.

Teplé farby sú svieže a energické, príkladom je žltá, oranžová, červená, majú tendenciu v priestore sa zväčšovať. Studené farby vzbudzujú dojem pokoja a majú až uľavujúci účinok, napríklad modrá, zelená a zelenomodrá.

Komplementárne farby vzniknú keď kombinujeme farby ležiace na opačných stranách farebného kruhu.

Patrí sem kombinácia červenej a zelenej, fialovej a žltej, či oranžovej a modrej.SPOJ SA S NAŠOU KOMUNITOU

BLOG

31.01.2013 15:40

Rozhovor s Radom Repickým

Rado Repický je výtvarník oddaný umeniu celým srdcom a dušou. Charakterizuje ho ľahkosť v prístupe k tvorbe, už počas školy bolo jeho krédom, že "talent snahou nenahradíš". Prinášame vám s ním rozhovor v ktorom sa rozrozprával o svojej tvorbe a živote.

Viac >>

 

19.01.2018 09:38

Ako funguje sieťotlač

História sieťotlače siaha hloboko niekoľko storočí späť do Číny. Sietotlač vo výtvarnom umení najviac preslávil pop artový umelec Andy Warhol. Napriek tomu že sieťotlač je grafická technika, využíva sa hlavne ako priemyselná technológia.

Viac >>

MÁŠ DOBRÝ NÁPAD NA TRIČKO?

Pridať návrh

YAXPLUS ONLINE

newsletter

KONTAKT

SK:+421 911 806 221
info@yaxplus.com
všetky údaje

TatraPay
PayPal Diners club
Discover Maestro MasterCard Visa Electron Visa


ČO JE YAXPLUS?

Yaxplus má ambíciu inšpirovať ľudí, aby tvorili unikátne a kreatívne návrhy na tričkách. Vytvára priestor pre tvorivé osobnosti na prezentáciu a podporuje umeleckú komunitu. Staň sa súčasťou našej umeleckej komunity a nos tričko s tvojim obľúbeným návrhom. Nakupuj, hlasuj a objavuj originálne tričká.


MÁŠ SKVELÝ NÁVRH NA TRIČKO?

Autor najlepšieho návrhu má šancu priebežne počas roka vyhrať 80 €. Stačí ak zaradíš svoj návrh do hlasovania. Ak vyhráš, získaš odmenu a tiež možnosť prezentovať sa na našej stránke.


PRIPOJ SA K NAŠEJ KOMUNITE

Pripoj sa ku komunite a zahlasuj za svoj návrh, ktorý sa ti páči. Zároveň ťa budeme nadšene informovať o nových návrhoch a špeciálných ponukách.