is alternatiwe

Späť na všetky články

Princípy a staré dobré triky pre skvelý návrh

Princípy a staré dobré triky pre skvelý návrh

Pridané v utorok 9.10.2012

V tejto časti blogu sme zhrnuli zopár myšlienok o takých podstatných veciach ako je kompozícia, linky, štruktúra či hĺbka výtvarného diela. Mnohí z vás tieto princípy, tak dôležité pri tvorbe návrhov, určite poznajú a tí čo ich nepoznajú, určite zopár rád a tipov ocenia. Všetky tieto princípy sú v podstate akýmsi objektívnym vodítkom pri posudzovaní výtvarných diel. Subjektívny názor typu, toto sa mi páči a toto zasa nie, ešte vôbec neznamená, že daný výtvarný počin je nekvalitný práve z pohľadu týchto starých ale osvedčených princípov. Za umenie považovali ľudia v každej dobe niečo iné, ako nám pripomína Gombrich, ale niekedy je skvelé mať sa čoho chytiť, poznať princípy, ktoré nás neobmedzia, ale naopak, posunú niekam ďalej v našej tvorbe.

Kompozicia

Architekt a teoretik Leon Battista Alberti zaviedol vo svojej knihe O maliarstve z roku 1435 výraz kompozícia, ktorým vyjadril aplikáciu zákonov matematiky a geometrie pri usporiadaní všetkých prvkov obrazu do jasného a harmonického celku.

Termín kompozícia znamená „skladanie dokopy“ a môže sa aplikovať na akúkoľvek umeleckú prácu od hudby až po literatúru, ktorá je usporiadaná s použitím vedomej myšlienky.

Kompozícia je umenie skombinovať jednotlivé prvky obrazu alebo návrhu do uspokojivého vizuálneho celku, v umení je celok často viac ako jeho časti, obrázok je dobre skomponovaný ak jeho prvky vytvárajú harmóniu, ktorá poteší oko.

Harmonická kompozícia na nás zapôsobí inak ako chaotická spleť.

Prvky umenia ktoré umelec používa pri tvorbe svojho diela: linka, tvar, farba, textúra, forma, hodnota, a priestor.

 

Štýl

Štýl je niečo, čo sa rokmi vyvíja a zlepšuje, štýl je vlastný rukopis, ktorým sa jeden umelec líši od toho druhého a na základe ktorého vizuálne spoznáme jeho prácu a odlíšime ju od iných.

 

Hĺbka

Je skvelé keď má váš návrh nejakú zaujímavú myšlienku alebo tému, ktorá chce pozorovateľovi povedať niečo viac, než len ja som tričko s pekným obrázkom. Prekvapivý detail alebo vtipný príbeh, ktorý vyvoláva v divákovi úsmev či pobavenie je to, čo dodá návrhu ďalší rozmer.

Dielo je zaujímavejšie a expresívnejšie ak má skryté znaky, myšlienky či odkazy, ktoré sa odhalia iba usilovnému pozorovateľovi. V niektorých dielach je totiž už na prvý pohľad všetko jasné. Silná práca často núti diváka klásť si otázky o svete. Alebo ako sa zvykne hovoriť, dobré dielo provokuje k zamysleniu sa a otvára nám nové perspektívy, ide za fyzickú realitu a odhaľuje nám skryté pravdy.

Pýtajte sa samých seba: Vyvoláva moja práca debatu?

Umelec predsa určuje, čo bude centrom záujmu jeho práce a podľa toho komponuje prvky.

 

Linky alebo čiary

Je zaujímavé vedieť, že horizontálne, vertikálne a šikmé čiary prispievajú k vytvoreniu iných nálad v obraze.

Rovné čiary, ktoré sa tiež nazývajú lineárnymi, pomôžu dielu aby vyzeralo viac detailne a náročne. Horizontálne čiary môžu dodať dojem pokoja, ticha a priestoru.

Vertikálne čiary majú tendenciu budiť dojem výšky a monumentálnosti.

Šikmé, tesne pri sebe zbiehajúce sa čiary dodávajú dynamiku., živosť a aktívny efekt.

Diagonálne čiary vytvárajú v obraze napätie.

Šikmé čiary sa vo všeobecnosti používajú pre vytvorenie pocitu toku a plynutia. Rovnako bývajú šikmé čiary esteticky príjemné, keďže si ich spájame s mäkkými vecami. V porovnaní s rovnými čiarami, zakrivené čiary poskytujú väčší dynamický vplyv v obraze.

 

Štruktúra

Vo vizuálnom umení je štruktúra chápaná ako kvalita povrchu objektu.

Rozlišujeme fyzickú štruktúru, hmotnú kvalitu povrchu, ktorú môžeme pocítiť dotykom ako drsnosť alebo hladkosť povrchu.

Vizuálna štruktúra je ilúzia fyzickej štruktúry. Zvyčajne sa vytvára opakovaním tvarov a čiar, môže byť abstraktná, fiktívna alebo reálna.

 

Symetria a Asymetria

Pravidlo nepárnosti navrhuje, že nepárny počet predmetov v obraze je viac zaujímavý ako párny počet. Preto ak chceš mať v návrhu viac ako jeden predmet odporúča sa vybrať si usporiadanie s najmenej troma predmetmi.

Párny počet predmetov vytvára symetriu v návrhu, ktorá sa môže zdať menej prirodzená pre neformálne kompozície.SPOJ SA S NAŠOU KOMUNITOU

BLOG

31.01.2013 15:40

Rozhovor s Radom Repickým

Rado Repický je výtvarník oddaný umeniu celým srdcom a dušou. Charakterizuje ho ľahkosť v prístupe k tvorbe, už počas školy bolo jeho krédom, že "talent snahou nenahradíš". Prinášame vám s ním rozhovor v ktorom sa rozrozprával o svojej tvorbe a živote.

Viac >>

 

19.01.2018 09:38

Ako funguje sieťotlač

História sieťotlače siaha hloboko niekoľko storočí späť do Číny. Sietotlač vo výtvarnom umení najviac preslávil pop artový umelec Andy Warhol. Napriek tomu že sieťotlač je grafická technika, využíva sa hlavne ako priemyselná technológia.

Viac >>

MÁŠ DOBRÝ NÁPAD NA TRIČKO?

Pridať návrh

YAXPLUS ONLINE

newsletter

KONTAKT

SK:+421 911 806 221
info@yaxplus.com
všetky údaje

TatraPay
PayPal Diners club
Discover Maestro MasterCard Visa Electron Visa


ČO JE YAXPLUS?

Yaxplus má ambíciu inšpirovať ľudí, aby tvorili unikátne a kreatívne návrhy na tričkách. Vytvára priestor pre tvorivé osobnosti na prezentáciu a podporuje umeleckú komunitu. Staň sa súčasťou našej umeleckej komunity a nos tričko s tvojim obľúbeným návrhom. Nakupuj, hlasuj a objavuj originálne tričká.


MÁŠ SKVELÝ NÁVRH NA TRIČKO?

Autor najlepšieho návrhu má šancu priebežne počas roka vyhrať 80 €. Stačí ak zaradíš svoj návrh do hlasovania. Ak vyhráš, získaš odmenu a tiež možnosť prezentovať sa na našej stránke.


PRIPOJ SA K NAŠEJ KOMUNITE

Pripoj sa ku komunite a zahlasuj za svoj návrh, ktorý sa ti páči. Zároveň ťa budeme nadšene informovať o nových návrhoch a špeciálných ponukách.