is alternatiwe

Späť na všetky články

Rozhovor s Radom Repickým

Rozhovor s Radom Repickým

Pridané v štvrtok 31.1.2013

Rado Repický je výtvarník oddaný umeniu celým srdcom a dušou. Charakterizuje ho ľahkosť v prístupe k tvorbe, už počas školy bolo jeho krédom, že "talent snahou nenahradíš". Prinášame vám s ním rozhovor v ktorom sa rozrozprával o svojej tvorbe a živote.

Na strednej škole si študoval grafiku, čo ťa motivovalo k tomu vybrať si takúto strednú školu?

To bola veľká zhoda náhod, lebo dva týždne pred prijímačkami som rozmýšľal, že čo je lepšie ako gymnázium a potom som zistil, že ja viem vlastne trošku kresliť. So sestrou sme začali kresliť spolu zátišia, lebo to som mal mať na prijímačkach v prvom kole. A po nejakých troch zátišiach mi povedali: „Rado veď ty vieš kresliť zátišia!“ ( smiech)

A nechodil si na Základnú umeleckú školu?

Nie, dva týždne pred prijímačkami som kreslil tie zátišia. Ale kreslil som neustále svoje veci.  Opýtal som sa kamarátov, ktorí do Zušky chodili, že čo tam maľujú  a vraveli, že zátišia, tak som si povedal, že tam nejdem.

Mal si na strednej škole zaujímavých pedagógov?

Ja som mal iba zaujímavých pedagógov. Mal som dvoch hlavných pedagógov, Zlatku Reištetterovú a pri nej sme robili také remeselné veci ako bodkovanie, čiarkovanie, pri nej sme chytili takú zručnosť. A potom so bol posledné dva roky u Bugana. Bol tiež tvrdá ruka, museli sme pri ňom tiež riadne robiť, ale posilnilo nás to. Možno síce nie každého, každej osobnosti sadne niečo iné, ale mne to pomohlo.

Na vysokej škole si prvé štyri roky študoval u doc. Adama Szentpéteryho, poznal si jeho tvorbu, keď si sa k nemu hlásil do ateliéru?

Nepoznal som jeho tvorbu. Myslím, že formálne, čo sa týka tvorby sme boli od seba dosť vzdialený, mal nejaké námietky voči niektorým mojim veciam, ale nejakým spôsobom, sme sa vždy vedeli dohodnuť. ( smiech)

Posledné dva roky si študoval u prof. Ruda Sikoru, čo ti priniesla táto zmena?

Konečne po ôsmich rokoch som mal voľnú ruku, po štyroch rokoch drilu na Šupke a po štyroch rokoch “maliarského prejavu“ som konečne dostal voľnú ruku, ktorú som využil na plné “grády“. Viac som experimentoval, lebo som si mohol dovoliť hocičo. Prof. Sikora bol veľmi benevolentný, nevyjadroval sa nejako veľmi k mojim veciam, nebol nejaky kritický, iba keď bolo niečo zle, tak povedal, že je to zlé. Ja som mal samé dobré veci.( smiech)

Ako sa pozeráš na svoju tvorbu počas školy a teraz?

Teraz je moja tvorba veselšia. Veselšia nie len v námetoch, ale hlavne v procese tvorby.

O čom bola tvoja magisterská práca?

O bránach vnímania. (smiech) Mal som hotové obrazy a grafiky a  potreboval som už iba vymyslieť tému ( smiech) a raz som bol v Artfore a uvidel som knižku s názvom Brány vnímania . Povedal som si, to je skvelý názov pre moje veci. Obsah tej knihy nemal síce nič spoločné s mojou prácou, ale ten názov mi pripadal veľmi vhodný.

Už  počas školy si vytváral objekty zo starých stoličiek, vaní a svojou kresbou si z nich vytváral akési 3D maľby a aj tvoja posledná výstava bola inštalácia balónových príšerok alebo teda tvojich figúrok. Prečo robíš aj tieto 3D objekty?

Lebo to je formálne odlišné ako moje maľby. Čo sa týka poslednej výstavy, tak cieľom bolo, že sme chceli spraviť niečo iné ako som robil na predošlej výstave vo VSG. S kurátorom sme sa dohodli, že to bude mať iný formálny ráz. Keď som potom prišiel domov, tak som si povedal, že čo budem vlastne robiť? Potom som sa pozrel hore, tam boli balóny a spýtal som sa spolubávajúcej, že kto robil tie objekty z tých balónov a ona, že jeden kamarát. Potom som si na neho vypýtal telefónne číslo a tak vznikla moja posledná výstava. Bola to nakoniec veľmi kreatívna spolupráca. Dokonca ten kamoš mi povedal, že ho to veľmi obohatilo, že sa oslobodil a otvorilo sa mu myslenie. Myslel si, že vie spravit iba žirafu a psa a po našej spolupráci vraj vie spraviť všetko.

Umelec_Artist_Radoslav_Repicky_blog_yaxplus.jpg


Výrazne sa tiež v poslednom čase podieľaš aj na utváraní vizuálnej tváre EHMK Košice 2013, ako sa ti páči táto spolupráca?

Na jednotku, dostal som veľa príležitosti, či už čo sa týka knižnej ilustrácie alebo aj maľovania na fasádu výmenníka na Terase. V podstate som mal aj vďaka tejto spolupráci  výstavu vo Viedni.

Aké si vyberáš témy?

Ja väčšinou nemám témy na maľovanie. Zvyčajne dostanem nápady a tie potom maľujem. Mňa skôr napadne nejaký vizuál a ten s istými obmenami hodím na plátno. V podstate je to taká momentka, z iného sveta, možno...( smiech)

Čo pre teba znamená maľovať?

Je to taká rekreácia, ako keď niekto hrá futbal, alebo strieľa. Vyjadrujem tým svoje emócie. Ale tým že maľujem od svojich piatich rokov, tak ja tu tvorbu beriem prirodzene, nešiel som to študovať preto, že som chcel, ale preto, že ma to bavilo od tých piatich rokov. Prvý komix som spravil keď som mal štyri roky, vtedy som nemohol vedieť či existuje nejaká stredná alebo vysoká škola.

Kedy sa u teba teda prejavil záujem o výtvarne umenie? Čo alebo kto ťa inšpiroval?

Boli to komixy, tie prvé ako Bublinky. V roku 1992 ten komix už skončil. A tiež Roháč.

Komixy boli tvojou veľkou vášňou, ktoré ťa teda ovplyvnili najviac?

Bublinky a Roháč a potom prišli prvé slovenské mutácie Spiderman, Fantom, Barbar Conan, GIJoe a Transformers. To bol 93 a 94 rok. Vychádzalo to v 93 a v roku 2000 sa už začali točiť filmy napríklad Transformers alebo Spiderman. Tie veci boli veľmi progresívne.

V tvojich obrazoch sa objavujú často postavičky ako zajac alebo psík, prečo si si vybral práve tieto postavičky?

Veľmi dobre sa mi kreslia a rýchlo.Veľmi rýchlo ich viem vystihnúť. Myslím ten výraz, ale tiež zajac je v mnohých kultúrach spomínaný ako bôžik, taký huncút, hlavne Indiáni majú zajaca huncúta, možno v podvedomý mi to nejako zostalo. ( smiech) A zase pes je vo Freudovi ako zhmotnenie sexuality, ako symbol sexuality.

Ale tvoj psík vyzerá byť skôr taký romantik, nie?

Ano. (smiech)

Existuje na výtvarnej scéne autor, ktorý ti je blízky?

Asi skôr sú to komixový autori, mám rád komixovú poetiku. Alebo ešte Disney. Mickey Mouse to je legenda. A tiež Viktor Kubal, toho musím spomenúť, u neho sa mi páči tá vizuálna skratka.

Vnímaš nejaké súčasné trendy v rámci voľnej výtvarnej tvorby, ktoré sú ti blízke?

Mne sa páči, že sa to v súčasnosti všetko mieša. To mi osobne veľmi vyhovuje.( smiech)
Lebo človek nie je viazaný nijakým štýlom, ale si spravý čo chce a keď sa mu to páči tak dobre.

Pred zopár rokmi si začal robiť aj maľby a kresby na steny, zapojil si sa do niektorých streetartových akcií ako napríklad secret wars, čo sa ti na tom páči?

Je to super, je to také “life“, že sa maľuje priamo pred ľuďmi. Street art mi skôr otvoril dvere formálne, je to iné keď robím na plátno a vonku. pri maľovaní vonku cítiš viac ten život okolo, je to také poetickejšie. Ale nevyznám sa veľmi v street arte, nesledujem tú scénu, poznám akurát Banksyho. Ja nevidím rozdiel medzi maľbou a street artom, street art je podľa mňa maľba na veľké formáty.

SPOTS_Radoslav_Repicky_blog_yaxplus.jpg


Ako sa žije výtvarníkovi na Slovensku a hlavne na východnom Slovensku, cítiš nejaký rozdiel?

Mne sa žije dobre.( smiech) Ja myslím, že je to individuálne. Počas štúdia na FuTu som si nemyslel, že budem neskôr učiť, ale prišla príležitosť, tak som sa jej chopil. Je to dosť ťažšké uplatniť sa ako výtvarník na východnom Slovensku, ale asi aj vo všeobecnosťi. Aj niektorí výtvarníci na západnom Slovensku sa môžu cítiť mimo centrum, keď nemajú dostatok kontaktov. Ja sa nemôžem sťažovať, ja som tu mal kopu príležitosti, nemôžem povedať, že sa
tu mám zle. Ale možno keby sme mali v Košiciach vypísané nejaké súťaže alebo cenu nejakého výtvarníka ako sú v Bratislave, možno by sme k ním mali bližšie a mali v nich väčší úspech.

Ako by si charakterizoval typ maľby, ktorý robíš?

Pop.( smiech) Mixáž komixových prvkov s abstrakciou. Je to v podstate môj vývoj od komixov až po maľbu, je to čisto individuálny prístup. V piatich rokoch keď som kreslil, tak som si hovoril, čo mi tam ešte chýba? A tak som tam pridal farbu, ale tie kresebné prvky tam zostali. Sám som zvedavý kam sa to vyprofiluje. Kurátori tomu hovoria, že som vzdialený príbuzný dadaizmu, surealizmu a popartu. ( smiech )
 
Aké sú tvoje maliarské vzory?

Disney, Keith Haring a Robert Motherwell, on robil také silné poetické veci. A keby sme spojili Haringa s Motherwellom, tak by vznikol taký americký Repicky.( smiech)  

Čo plánuješ do budúcnosti?

Chcel by som okrášliť ešte svoje portfólio, ktoré už tak je bohaté a potom neskôr možno ponúknuť služby aj inde. ( smiech )

O Radovi Repickom sa dozviete viac aj na týchto odkazoch

http://www.yaxplus.com/artist/19871/rado-repicky

http://www.luckyrado.com/omne

http://www.vonzcentra.sk/artist.php?id=4

Tričká s návrhami od Rada Repického si môžete kúpiť u nás v yaxplus eshope

Golden Budha

Vlna

Golden_Budha_T-Shirt_Tricko_Radoslav_Repicky_blog_yaxplus.jpg

autor rozhovoru: Jana Tkáčiková ©SPOJ SA S NAŠOU KOMUNITOU

BLOG

31.01.2013 15:40

Rozhovor s Radom Repickým

Rado Repický je výtvarník oddaný umeniu celým srdcom a dušou. Charakterizuje ho ľahkosť v prístupe k tvorbe, už počas školy bolo jeho krédom, že "talent snahou nenahradíš". Prinášame vám s ním rozhovor v ktorom sa rozrozprával o svojej tvorbe a živote.

Viac >>

 

19.01.2018 09:38

Ako funguje sieťotlač

História sieťotlače siaha hloboko niekoľko storočí späť do Číny. Sietotlač vo výtvarnom umení najviac preslávil pop artový umelec Andy Warhol. Napriek tomu že sieťotlač je grafická technika, využíva sa hlavne ako priemyselná technológia.

Viac >>

MÁŠ DOBRÝ NÁPAD NA TRIČKO?

Pridať návrh

YAXPLUS ONLINE

newsletter

KONTAKT

SK:+421 911 806 221
info@yaxplus.com
všetky údaje

TatraPay
PayPal Diners club
Discover Maestro MasterCard Visa Electron Visa


ČO JE YAXPLUS?

Yaxplus má ambíciu inšpirovať ľudí, aby tvorili unikátne a kreatívne návrhy na tričkách. Vytvára priestor pre tvorivé osobnosti na prezentáciu a podporuje umeleckú komunitu. Staň sa súčasťou našej umeleckej komunity a nos tričko s tvojim obľúbeným návrhom. Nakupuj, hlasuj a objavuj originálne tričká.


MÁŠ SKVELÝ NÁVRH NA TRIČKO?

Autor najlepšieho návrhu má šancu priebežne počas roka vyhrať 80 €. Stačí ak zaradíš svoj návrh do hlasovania. Ak vyhráš, získaš odmenu a tiež možnosť prezentovať sa na našej stránke.


PRIPOJ SA K NAŠEJ KOMUNITE

Pripoj sa ku komunite a zahlasuj za svoj návrh, ktorý sa ti páči. Zároveň ťa budeme nadšene informovať o nových návrhoch a špeciálných ponukách.